top of page
1900x400_06.jpg

צוואות וירושות

פטירתו של אדם עשויה לייצר לאחר לכתו מצב מורכב עבור קרוביו.
החלטות שעשה או לא עשה בחייו משפיעות על יורשיו ואלו עלולות להסלים גם למאבקים משפטיים.

לצד עריכת צוואות סטנדרטיות וצוואות מיוחדות/ מורכבות בהם אנו מתמחים, למשרדינו נסיון רב שנים בליווי משפטי של הליכים שונים הקשורים לירושות כגון: התנגדויות לצוואה או לצווי ירושה, ניהול עיזבון, מימוש צוואות, תביעות בנוגע להיקף עיזבון וכן עריכת ייפוי כוח מתמשך, אשר כמו הסכם ממון - מהווים מסמכים משלימים לצוואה ומומלץ לערוך אותם באותו מעמד.

עריכת צוואות וסוגי צוואות

עריכת צוואות וסוגי צוואות

צוואה היא החותם האחרון שאדם מותיר אחריו ותוכנה יכנס לתוקף רגע אחרי לכתכם.
מסמך הצוואה מאגד לצד הוראות ברורות הנוגעות לרצונכם בחלוקת הרכוש וההון האישי שלכם, גם אמירות אישיות כאלו או אחרות המספקות רקע, או התייחסות לחלקות הרכוש.
הצוואה היא כמובן מסמך משפטי חוקי אשר מחייב ומשפיע על יורשיו וקרוביו של הנפטר המחוייבים לכבדו ולנהוג על פיו.
בשל היותו מסמך משפטי מחייב, ובשל ההשפעה המשמעותית שלו על הקרובים הנותרים - יש להתייחס אליו ברצינות וברגישות הראויה ובשל כך ההמלצה הגורפת היא לבצע עריכת צוואה באמצעות עורך דין מוסמך ומונסה בתחום.

 

אנשים רבים סבורים שלמעשה, הם אינם זקוקים לצוואה כי בכוונתם לחלק את רכושם בחלקים שווים לילדיהם, אבל קיימים שלל תסריטים האפשריים שהאדם הסביר לא לוקח בחשבון אותם ואת השלכותיהם.
צוואה מסודרת היא המענה המסודר והאחראי לכל אותם מקרים.

לדוגמא: ממצב בו אחד מבני הזוג נפטר ולא הותיר אחריו צוואה -  על פי החוק יורשיו החוקיים של אדם שלא ערך צוואה הם בן/בת הזוג וצאצאיו. במקרה של זוג הורים עם שני ילדים - הילדים יורשים 50% ובן/בת הזוג הנותר את המחצית השנייה, כך גם באשר לדירת המגורים.

אולם מה אם הנפטר אינו מעוניין שילדיו יזכו בזכויות בן/בת הזוג בדירה או בעסק משפחתי? או שהחלוקה הנכונה אינה בהכרח האוטומטית?
רק צוואה ובה הוראות ברורות תמנע עימותים מיותרים וסימני שאלה בקרב הקרובים והיורשים.

 

משרדנו מתמחה מזה עשרות שנים בעריכת צוואות, מסוגים שונים, צוואות בוידאו וכן צוואות מורכבות הנוגעות ליורשים שהינם בעלי צרכים מיוחדים  והמורישים מבקשים לדאוג להם באמצעות מנגנון נאמנות ומינוי מנהל עיזבון או נאמן.
לצוואות אלו קיימת חשיבות עליונה בעיקר כאשר אתם רוצים לדאוג ליקירכם שיוותרו תלויים בכם עד יומכם האחרון וגם ביום שאחרי.

עריכת הצוואה מתחילה בפגישה אישית ונעימה במשרדינו ולאחר שיחה מעמיקה והעלאת רעיונות ומציאת פתרונות רבים ויצירתיים, כל משפחה והפתרון המתאים לה נוצקת הצוואה האישית שנתפרה למידתה/ו עבור הלקוח/ה .

בכל מקרה עריכת צוואה, ועריכתה באופן נכון וחוקי על ידי עורך דין המתמחה בדיני הצוואות, היא הדרך הנכונה להשאיר ירושה ליקיריכם ולדאוג לכך כי המשפחה תישאר שלמה.

סוגי צוואות:

צוואה בעדים: הצוואה הנפוצה ביותר, ומומלץ לערוך אותה מודפסת עם תאריך וחתימה בתחתית כל עמוד. צוואה זו נחתמת במעמד שני עדים כשירים מעל גיל 18, שאין להם שום קשר לצוואה והם לא יורשים או נהנים ממנה בכל דרך.

 

צוואה בפני רשות: צוואה נפוצה גם כן, ומוכרת בשמה צוואה נוטריונית היא נערכת אצל עו״ד שהוא גם נוטריון ויש לה מעמד מיוחד - על פי החוק, לא ניתן לערער על זכות החתימה, מקום החתימה ומועד עשייתה, ויתרונה הוא שאותו נוטריון מחויב לשומרה לתמיד.
 

צוואה בעל פה: צוואה זו מוכרת בשמה - ״צוואת שכיב מרע״ זוהי צוואה הנערכת בעל פה במקרה בו עורך הצוואה לא יכול לערוך אותה בכל דרך אחרת בשל מצבו הבריאותי. היא נערכת בפני שני עדים שחייבים לכתוב את דבריו ולהפקיד אצל רשם הירושות. במקרה בו חלפו שלושה ימים ועורך הצוואה עדיין בחיים, הצוואה בטלה.
 

צוואה בכתב: צוואה אותה כותב עורך הצוואה בכתב ידו ואינה מחייבת עדים. חשוב להדגיש כי  צוואות אלו מסוכנות מאוד, שגם על נקלה ניתן לזייפם ולכן הן פחות נפוצות

 

צוואות הדדיות: צוואות אשר מכינים שני בני זוג, ומומלץ לערוך אותן בשני מסמכים נפרדים.

צוואות אלו נערכות באותה העת, ותכליתן היא הגבלת צעדיו של בן הזוג הנותר בחיים באמצעות עיקרון ההסתמכות של אחד על משנהו.

בצוואות אלו מורישים בני הזוג האחד למשנהו את מלוא רכושם ולאחר אריכות ימיהם, לילדיהם בחלקים שבוחרים. לצוואות אלו קשיים לא מעטים, מהטעם שבבסיסן עיקרון ההסתמכות שמטרתו למנוע מבן הזוג הנותר, לעשות ככל שירצה ברכוש שירש מבן זוגו.

במידה ובן הזוג רוצה לבטל את הצוואה או לשנותה ישנם תנאים ברורים לכך, והם שונים בין אם הדבר נעשה כששני בני הזוג בחיים או לאחר לכתו של אחד מהם.
צוואה הדדית היא צוואה מורכבת, ומומלץ לערוך אותה אצל עורך דין מנוסה ולא באופן עצמאי.

תהליך עריכת צוואה:

ֿעריכת הצוואה מתחילה בפגישה אישית ונעימה במשרדינו ולאחר שיחה מעמיקה והעלאת רעיונות ומציאת פתרונות רבים ויצירתיים, כל משפחה והפתרון המתאים לה נוצקת הצוואה האישית שנתפרה למידתה/ו עבור הלקוח/ה .

בכל מקרה עריכת צוואה, ועריכתה באופן נכון וחוקי על ידי עורך דין המתמחה בדיני הצוואות, היא הדרך הנכונה להשאיר ירושה ליקיריכם ולדאוג לכך כי המשפחה תישאר שלמה.

צוואה היא המסמך האחרון שאת/ה מותירים אחריכם, אולם לא תמיד יורשיכם מקבלים אותה "כתורה מסיני". לעתים הצוואה נגועה בכל מיני השפעות לא הוגנות של בני משפחה, של השפעות שליליות, לעתים עורך הצוואה לא היה כשיר לערוך אותה  ולעתים יש בני משפחה צרי עין או כאלו שאינם שבעי רצון ממה שהותירו להם.

 

עולם הצוואות הוא עולם מרתק ומלא בסודות משפחה חלקם גלויים לעין חלקם סמויים לחלוטין, מה שהופך את העולם הזה למרתק ביותר הוא העובדה כי השחקן הראשי בהצגה כבר לא איתנו, הוא הותיר צוואה שערוכה בצורה מקצועית יותר או פחות, ועכשיו למעשה יורשיו צריכים לקבל אותה כלשונה או לערער עליה, לעשות כמצוות המצווה או להוכיח כי נעשו פעולות פסולות בעת עריכתה , או שהצוואה לא בהירה וברורה ומשתמעת לכמה פרשנויות.

במקרה כזה היורשים המתנגדים לצוואה שהותיר קרובם פועלים בהליך משפטי של התנגדות לצוואה.

התנגדויות לצוואות או התגוננות מפני הליך כזה הוא הליך משפטי מורכב ומנוהל בבית המשפט כאשר על כל אחד מהצדדים להוכיח את גירסתו כאשר כותב הצוואה כבר לא בחיים, הליך כזה דורש מיומנות וידיעת החוק ונטלי ההוכחה ונסיון עשיר בניהול תיקים מסוג כזה בבתי המשפט.

 

למשרדינו ידע ונסיון רב שנים בניהול הליכים הנוגעים לקיום צוואה או התנגדות לה ואף הצלחות רבות בצידם של ניהול הליכים אלו

כבר בפגישת היעוץ הראשונה נאסף מידע ראשוני על המקרה, ניתנת הערכה ראשונית של סיכויים סיכונים הקיימים והלקוח/ה מקבל מידע ראשוני ומהותי שמסייע לו בקבלת ההחלטה הנכונה ובסוג ההליך אותו כדאי לו לנהל.

כולנו יודעים שאנו לא חיים לנצח, ולכן עריכת צוואה היא הדרך שלנו לדאוג לאינטרסים שלנו ולשאיפות שלנו גם אחרי לכתנו.

ייצוג וליווי משפטי בהליכי התנגדות לצוואה או התגוננות כנגד הליך כזה בבתי המשפט

ייצוג וליווי משפטי
bottom of page