top of page
איך להתגרש נכון

איך להתגרש נכון?

גירושין הם אחד מהמשברים המשמעותיים בחייו של אדם ובחיי המשפחה כולה. זוהי צומת דרכים, בה יש צורך לקבל החלטות קריטיות שישפיעו על איכות החיים בהווה ובעתיד. בני הזוג חשים בתקופה זו כאב, בלבול ואי ודאות רבה, ולרב הם פועלים ממקום אמוציונאלי, שמקשה עליהם לקבל החלטות נכונות לטובתם ולטובת הילדים. חשוב מאד בתקופה מאתגרת זו, להיעזר בתמיכה נפשית ומקצועית, על מנת לנהל את תהליך הגירושין ממקום שקול ונכון.

בשנים האחרונות נכנס לתוקפו חוק המחייב את בני הזוג להגיש בקשה שנקראת בקשה ליישוב סכסוך, לפני הגשת תביעה לבית משפט לענייני משפחה או לבית הדין הרבני.  מטרתה של הבקשה היא לנסות להנמיך את הלהבות בין הצדדים, לנסות לפתור את המחלוקות באמצעות הליך מקדים של שיח , על מנת להגיע להסכמה הדדית, לגבי הסוגיות השונות והמשמעותית הרלוונטיות לפרידה, במטרה לסיים את הליך הגירושין בזמן קצר ובעלויות נמוכות.

אפשר להתגרש בכבוד. בהחלט ניתן למצוא את  הדרך, איך להתגרש בלי לפגוע בילדים ולהישאר משפחה בשני בתים נפרדים. בחיים חדשים של כל אחד , ועדיין עם יכולת לנהל דיאלוג מכבד ולזכור שהילדים שלכם זקוקים לשני הורים מתקשרים ומעורבים בחייהם.

1900x400_01.jpg

הסכמי גירושין

למה צריך הסכם גירושין
הסעיפים שחשוב לכלול בכל הסכם גירושין 

למה צריך הסכם גירושין?

1. מלכתחילה בחרתם להתגרש כי לא הצלחתם להגיע להבנות. בהליך הגירושין ,הסיכויים להתעוררותן של עימותים גבוה מאד. כאשר תדונו בנושאים חשובים ורגישים ,יהיה לכם קשה לפתור את המחלוקות בכוחות עצמכם וכתוצאה מכך זה אתם עלולים להגיע לבית המשפט להליך גירושין קשה, ארוך ויקר.

2. הגעתם להסכמות?  קחו בחשבון שישנן סוגיות חשובות , שאתם עלולים לפספס ולא לכלול בהסכם. הנושאים יצוצו בהמשך ויגררו אתכם לעימותים שהיו יכולים להימנע לו ניסחתם הסכם גירושין מקצועי עם גורם מוסמך ומנוסה.

3. הסכם טוב ויעיל יגדיל את רמת הוודאות של שני הצדדים.

4. במקרה בו עורך הדין של בן / בת הזוג ניסח את ההסכם, חשוב לפנות למשרד עורך דין גירושין שיעיין בהסכם גירושין מטעמך, ושיוודא שכל ההוראות המשפטיות הרלוונטיות יתווספו, יתוקנו או יימחקו וזאת במטרה להגן על זכויותיך. ישנם  סעיפים שנראים חסרי חשיבות כמו : "קביעת סמכות דיונית" או "ויתור על כל טענות עתידיות" וכו', ובמקרים של הפרה ואי הסכמות, לסעיפים אלו יש משקל משפטי חשוב ומשמעותי ביותר . ללא ייעוץ משפטי  נכון, לא יהיה באפשרותך לדעת אילו מילים ספציפיות חייבות להיכלל בהסכם , על מנת להגן על האינטרסים והזכויות שלך. צד שאינו מיוצג ע"י עורך דין גירושין מומחה בתחום , בעת המו"מ ובחתימה על הסכם הגירושין יאבד זכויות חשובות.

5. עורכת דין מומחית בהסכמי גירושין תנהל את המו"מ בצורה מקצועית, תוודא שבני הזוג מבינים את משמעות ההסכם , שהחתימה על הסכמי גירושין בהסכמה מלאה ומרצון חופשי ותדאג להסדיר תנאים עתידיים ושיקולים נוספים שיאפשרו לבני הזוג בין השאר לפתוח בזוגיות והקמת משפחה חדשה .

4 הסעיפים שחשוב לכלול בכל הסכם גירושין 

הסכם הגירושין מסדיר נושאים מגוונים הנוגעים לחלוקת רכוש בגירושין, אחריות ההורית וחלוקת זמני שהות , יחס חלוקת ההוצאות הנוגעות לילדים , במקרים מסוימים תשלום מזונות , וכן את הסדרת הליך גירושיהם של הצדדים.

1אחריות הורית

מטבע הדברים עניינם של הילדים מקבל נפח משמעותי בהסכם שקשורים למקום מגוריהם, מסגרת החינוך וזרם הלימודים שלהם, החלטה ביחס למרכז חייהם, הוראות הנוגעות להוצאתם מהארץ, חלוקת הזמנים ומנגנון קבלת החלטות בנושאים מגוונים.

2. מזונות

 • מזונות ילדים מיועדים לילדים ולא לבני הזוג. הורים אשר עיקר עבודות גידול הילדים וזמני השהות עמם גבוהים במידה נכרת מהצד השני, יהיו זקוקים לתמיכה כספית גבוהה  יותר מההורה האחר. סל הקניות החודשי יהיה גבוה יותר וביחס ישיר ההוצאות החודשיות יהיו גבוהות יותר.  לכן על בן/בת הזוג השני/ה יהיה לאפשר זאת ולתמוך בצד השני כלכלית באמצעות תשלום מזונות.

 • סעיף המזונות הינו סעיף סבוך יחסית ותלוי במשתנים רבים, כגון :  גובה ההכנסות של בני הזוג, חלוקת זמני שהות הילדים בשני הבתים, חינוך, רמת החיים וכו'. בהסכמי גירושין חשוב לקבוע מראש עקרונות ונקודות חשובות, הקשורות לחינוך הילדים. לרב תפיסת החינוך של שני ההורים זהה. ישנם מקרים בהם הערכים ואורך החיים שונה מהותית, כמו במקרים בהם אחד הצדדים חוזר בתשובה / שאלה וסוג החינוך חשוב מאד עבורו. במקרים אלו חשוב לכתוב את התנאים ולהסדיר מראש את הכללים בהסכם הגירושין.

 • ככל שמספר הילדים של בני הזוג רב יותר, כך המורכבות של הסכם הגירושין עולה. הסכם גירושין עם 3 ילדים יהיה מורכב יותר ,בהשוואה להסכם גירושין עם ילד אחד. לכל ילד וילד יש צרכים משלו והסדרי המשמורת והמזונות משתנים בהתאם לגילאים. חשוב להיערך לתרחישים עתידיים אפשריים ולנסח הסכם גירושין שמספק מענה מותאם ומקסימלי.

3. חלוקת רכוש

ככל שערכתם הסכם ממון לפני החתונה או תוך כדי הנישואין חלוקת הרכוש תתקיים על פי הוראות ההסכם עליו הסכמתם, לפחות זו השאיפה. אולם אם לא ערכתם הסכם ממון, עומדות לפניכם סוגיות רבות עליהם תצטרכו להקדיש מחשבה יחד עם אשת המקצוע שתלווה אתכם:

 • חשבונות ונכסים משותפים: האם למכור את הנכסים ולהתחלק בעלות המכירה? האם למכור את הנכס לבן /בת הזוג? האם להשאיר את הנכס בבעלותנו ולהשכיר אותו ? האם להשכיר את הדירה לבן /בת הזוג תמורת דמי שכירות קבועים? איך להפריד חשבונות ולהסדיר זכויות וחובות בחשבון?

 • פנסיה ותנאים סוציאליים: כל סכום שנצבר במהלך החיים המשותפים של בני הזוג צריך להתחלק בין שניהם בצורה שווה,  וללא כל התייחסות לשאלה מי הרוויח יותר. אצל רב הזוגות נמצא פער משמעותי, בין סכומי הפנסיה והתנאים הסוציאליים. חשוב לדעת איך לחלק את הסכומים בין הצדדים בצורה נכונה ומדויקת. ברב המקרים יהיה צורך להסתייע באקטואר, שיחשב ויחלק את כספי הפנסיה, קרנות השתלמות, קופות גמל, מניות וכו' בצורה שוויונית והוגנת. במקרה בו אחד מהצדדים יהיה מעוניין בהסדרת זכויות פנסיה בהסכם גירושין, בכדי למנוע את חלוקת הפנסיה עם הגרוש/ה, יהיה עליו להכניס סעיף זה להסכם גירושין . במקרה בו לא תהיה הסכמה על סעיף מפורש לגבי וויתור על תביעה לכספי פנסיה בגירושין, בן /בת הזוג השני יהיה זכאי  למחצית מכספי הפנסיה מכוח החוק. הזכות של בני זוג נשואים או ידועים בציבור לקבל מחצית מכספי הפנסיה שצבר בן הזוג האחר, במהלך הנישואין או החיים המשותפים, אינה בגדר טובה, נדבה או מענק .לכן כל הימנעות מהזכרת הפנסיה והזכויות הסוציאליות וניסוח ויתור מפורש לא יפגעו בבני הזוג , הזכאים לקבל כמחצית מהסכום .ככל שיש יותר רכוש, עורך דין גירושין יידרש לחקור ולהעריך את שווי הנכסים ולגלם את שווים בהסכם. בין אם מדובר בדירה, נדל"ן בארץ ובחו"ל , קרנות פנסיה , נכסים מורכבים (חברות, עסקים ושותפויות) שווי אופציות ומניות וכו'.

4. סידור הגט

נוסח הסכם הגירושין הסופי הינו תוצאה של משא ומתן מורכב. סידור הגט מכיל בתוכו סעיפים המפרטים את סדר יישום הגט ומנגנונים אשר ימנעו אי עמידה ו/או נסיגה מן ההסכם בעתיד. נוסח ההסכם צריך להיות מדויק ומותאם לפסיקה האחרונה.

לקוחות מספרים

לורית גרון גלבוע עורכת דין מהרמות הגבוהות..
הצילה לי את היחסים עם הבן שלי!!!
כל מילה מיותרת

משרד עו"ד גרון גלבוע בראשות עו"ד לורית גלבוע , מצטיין בהתגייסות לטובת הלקוח, בחריצות, במסירות , נאמנות ואמינות.
מניסיון אישי / משפחתי לורית ושותפתה שני, התנהלו עם תיק הגירושין של בני בצורה המיטבית, ענו על ציפיותנו ופעלו מעל מועבר לחובה.. לורית מפעילה שיקול דעת וראייה מציאותית. מתנהלת בחכמה ומנהלת מצבים כאשר ממצה את מלוא האפשרויות ושומרת על אמינות וזהירות בכבוד הצדדים. נסיונה הרב בהחלט מקנה לה יתרון בניהול הדיונים. דרכה לבחון מצבים וניהול סיכונים תוך כדי תנועה ,נותנת גמישות בהתאם לסיטואציה. היא קשובה ונגישה ללקוחותיה. מגלה אכפתיות ואמפטיה לצרכי הלקוח. אם קורה ונזקקים לעו"ד , היא הכתובת אשר תוכל לסייע בצורה יעילה ואמינה. ישרת דרך .מעניקה תחושה של בטחון ושליטה בניהול התיק. והתוצאות אינן מאחרות להגיע..
ממליצה בחום.

שילוב נדיר של מקצועיות ברמה הגבוה ביותר, הגנה על האינטרסים של הלקוח עם אישיות נעימה, מבינה, זמינה ואותנטית. המלצה חמה.

 • הסכמי גירושין הינם מצרך חובה עבור כל זוג שהחליט להתגרש.

 • בצומת משמעותית כל כך, חשוב להשקיע בניסוח הסכם גירושין מפורט עד לפרטים הקטנים ביותר, שישקף את האינטרסים והצרכים שלך ושל בני משפחתך במידה מקסימלית לשנים רבות.

 • זה לא הזמן לחסוך או לחפש את מה שהכי זול. תכנון והשקעה בניסוח הסכם גירושין עם עורכת דין לענייני גירושין,  בעלת ניסיון והצלחות מוכחות בתחום הגירושין והמשפחה, יאפשר לך לנהל הליך רגוע, ענייני, אשר יבטיח את עתידך ועתיד המשפחה שלך ויאפשר לך לצאת לדרך חדשה אופטימית ומוצלחת במהרה ,ללא מלחמות מתישות והפתעות בלתי צפויות.

עריכת הסכם גירושין טוב, מצריכה מיומנויות גבוהות מצד עורך דין גירושין כגון:

1. הסמכה ​וניסיון מוכח בניהול, ייצוג והובלת תיקי גירושין מול הערכאות המשפטיות.

2. מומחיות בניסוח הסכמי גירושין.

3. בקיאות והכרות מעמיקה בחקיקה ובפסיקה. 

4. יכולות גבוהות בניהול משא ומתן.

5. ייצוג לטובת הלקוח בראש ובראשונה וקיצור הליכי גירושין ככל שניתן.

6. אינטיליגנציה רגשית ויכולות הקשבה גבוהות.

8 עצות לתהליך גירושין קל יותר

ולכם, הנמצאים בצומת רגישה זו, הנה 8 עצות לתחילת הדרך, שיקלו במעט על התהליך שעומד לפניכם:

 1. אם שניכם מעוניינים להתגרש, כי אז הדרך המהירה והיעילה ביותר הינה לפנות יחדיו לעורך דין אחד. זה יערוך עבורכם הסכם גירושי על בסיס ההסכמות ביניכם.
  תעריפי הסכם גירושין משתנים בהתאם למורכבות ההסכם ומידת שעות העבודה והפגישות עם הצדדים שמוקדשות בו אך בכל מקרה, מדובר בהליך חסכוני בהרבה מאשר תהליך שבו כל צד מיוצג בנפרד.

 2. במקרה בו קיים קושי בקבלת הסכמות, מומלץ לפנות להליך גישור קצר בן מספר פגישות עם מגשר המתמחה בגישור בענייני משפחה. זה יסייע לכם להגיע להסכמות ולבסוף אף להסכם גירושין כולל. עלות ישיבת גישור משתנה בהתאם למגשר לוותק שלו.
  לצד הליך הגישור "המסורתי" והמוכר קיים מסלול נוסף להתגרש בדרך אחרת וזאת בעזרת הליך גירושין בשיתוף פעולה. (לינק לעמוד הגשת"פ קפיש).

 3. התהליך הופך להיות מורכב יותר כאשר אין הסכמה בין בני הזוג להתגרש.

 4. לצד שלא יזם את הגירושין, תחילתו של ההליך מעורבת בלא מעט הלם, שעשוי להתגבש בהמשך לכעס, תסכול ואלו מגיעים לא פעם למחזות של שנאה ותיעוב ורגשות נקם כלפי מי שיזם את ההליך. בשלב זה אם טרם פניתם ליעוץ משפטי, זה הזמן לעשות זאת בלי היסוס כאשר חשוב לזכור שכדאי לפנות לייעוץ משפטי מקצועי של עורך/כת דין המתמחה בתחום דיני המשפחה, ועל אף שכיום לא ניתן להגיש תביעות בבתי המשפט למשפחה או בבית הדין לפני שמגישים בקשה לישוב סכסוך לפי חוק להסדר התדיינות ____, עדיין יש משקל משמעותי מי הראשון שמגיש את הבקשה.

 5. טיפ בהיבט הרגשי - אם יש אפשרות, מומלץ בחום בתקופה זו להיעזר בכל תמיכה רגשית שאפשר. בין אם חברית ומקצועית.תהליך פרידה היא תקופה מטלטלת, אשר מצד אחד מכילה בתוכה סערה רגשית אך עם זאת דורשת מיקוד ועצמה בעיקר אם יש ילדים בתמונה ובטח בשלב שבו צריך לקבל החלטות קשות. ולכן, אל תהססו לבקש ולקבל עזרה שתעזור לכם בתקופה זו.​

 6. הטיפ הכי חשוב שכדאי להזכיר לעצמכם כל הזמן:

 7. הגירושין הם תקופה בחיים, הם לא החיים עצמם. וזה יעבור.

 8. קחו נשימה.

ביטול הסכם גירושין 

מטרתו של הסכם הגירושין לייצר סופיות, וודאות והסתמכות שני הצדדים על הוראותיו. 
יחד עם זאת, קרו מקרים בהם הוגשו תביעות לביהמ"ש לביטול ההסכם ו\או לשינויו.
בתי המשפט אינם נוטים להתערב מקום בו הצדדים הגיעו להסכם גירושין, כאשר מדובר בהסכם פשרה, אשר מטבע הדברים התניות  בו שלובות אלו באלו, ולכן ככל שהסכם הגירושין יהיה מדויק יותר, באופן שלא יתיר מקום לפרשנויות שונות של הצדדים להוראותיו, כך הסיכוי לפתוח אותו מחדש או לבטלו יהיה נמוך. 


יחד עם זאת, חשוב לדעת שבנושאים של מזונות קטינים וחלוקת זמני שהות, ניתן יהיה להגיש תביעות לביהמ"ש חרף קיומו של הסכם גירושין שאושר כדין ע"י בית המשפט, בהתקיים "שינוי נסיבות מהותי" שאירע ממועד חתימת ההסכם ועד הגשת התביעה. 
עילות נפוצות לביטול הסכם גירושין הן עילות המעידות על "פגם ברצון" המנויות בחוק החוזים, כדוגמת "טעות" \ "הטעיה" \ "עושק" \ "כפיה". משכך בתי משפט מקפידים הקפדה יתרה בעת אישור הסכם הגירושין, לעבור על עקרונות ההסכם מול הצדדים עצמם, ולשאול אותם האם חתמו מרצון חופשי והבינו את תוכן ומשמעות הוראות ההסכם.


ע"פ הפסיקה, הנטל להוכחת "פגם ברצון", לאחר אישור הסכם גירושין הוא נטל כבד אשר רובץ על כתפו של מי שטוען לפגם ברצון. 
מה קורה כאשר אחד הצדדים לא מיוצג? 
בדרך כלל בית משפט לא יבטל הסכם בשל הטענה שאחד הצדדים לא היה מיוצג. נקבע בפסיקה שחזקה שאדם חתם על הסכם, קרא אותו והבין את תוכנו. כמו כן, נקבע בפסיקה שאין די בעובדה שצד לא היה מיוצג בשביל לבטל הסכם גירושין ולכן יש צורך בנסיבות משמעותיות הרבה יותר בשביל להביא לביטול הסכם גירושין מהטעם של העדר ייצוג.  למשל מקרה בו תנאי ההסכם גרועים במיוחד. 
לדוגמא נוספת היא בג"צ 6810/97  בן שושן נ' בן שושן, נא(5) 375 (פמ"מ – 24/12/1997), שם ביהמ"ש עליון ביטל פס"ד שאישר הסכם מהטעם שהאישה לא הייתה מיוצגת, אך במקרה שם האישה ביקשה מספר פעמים מביהמ"ש לדחות את הדיון על מנת שהאישה תוכל להשיג ייצוג משפטי. ביהמ"ש סירב והאישה נאלצה לטעון בכוחות עצמה במהלך הדיון. בנסיבות אלו, ביטל ביהמ"ש העליון את פסה"ד שאישר את ההסכם. 

לאחרונה ממש אירע במשרדנו מקרה אשר ממחיש כי ישנם שופטים אשר נזהרים כאשר מצד אחד עומד בעל דין מיוצג ומן הצד השני בעל דין שאינו מיוצג:
ניהלנו עבור לקוח משרדנו, מו"מ אל מול פרודתו, אשר בחרה מסיבותיה שלה, שלא להיות מיוצגת וניהלה מול משרדנו מו"מ. אותה אישה שלא הייתה מיוצגת קראה את ההסכם, העירה את הערותיה וביקשה להוסיף בו תוספות שונות ובסופו של יום ההסכם נחתם. בבואנו לאשר את ההסכם בבית המשפט, נשאלה האישה ע"י השופטת האם היא מבינה את משמעות ההסכם וחתמה מרצון? והפרודה השיבה בחיוב.
ולאחר מכן, נתבקשה להצהיר לפרוטוקול הדיון שהיא בחרה שלא להתייעץ על אף שיכולה הייתה לעשות כן ושהיא מודעת לכך שבית המשפט לא יקבל לאחר אישור ההסכם כל טענה שהיא לא ידעה והבינה על מה חתמה בשל העובדה שלא הייתה מיוצגת. 
לאחר שהאישה השיבה בחיוב, אמרה שיש לה מספר שאלות ביחס להסכם. באותה נקודת זמן, שינתה השופטת את עמדתה וקבעה שהיא לא מאשרת את ההסכם במעמד הדיון, אלא קובעת מועד דיון בעוד שבוע על מנת לאפשר לאישה להתייעץ כדין. כעבור שבוע, ההסכם אושר ע"י ביהמ"ש לאחר שהפרודה התייעצה עם עו"ד מטעם "ויצו" ביחס לתנאי ההסכם.
המסקנה היא כי הסכם טוב, ממצא ומקיף ימנע את פתחתו מחדש, גם אם הצד השני איננו מיוצג ולכן יש להתייעץ עם עו"ד המתמחה בתחום דיני המשפחה.

 

משרד עורכי דין לגירושין בפתח תקווה

משרד עורכי דין גרון גלבוע, הינו משרד בוטיק משפחתי, בעל מומחיות בדיני משפחה וירושה , משנת 1955. למשרד ניסיון רב, בליווי משפטי של מאות לקוחות בתהליך מו"מ מוכח ומוצלח שהוביל לעריכתם וחתימתם של הסכמי גירושין חלקם פשוטים מרביתם מורכבים , לרוב בייצוג אחד מבני הזוג או באמצעות הליך גישור המתקיים עם בני הזוג או באמצעות הליך של גירושין בשיתוף פעולה .

Office01.jpg

רוצה להתייעץ?

מלא/י את פרטיך 
ונשמח לסייע בכל שאלה
bottom of page