top of page

השליטה בידיים שלכם. גם מתי שכבר לא...

כאשר ירון (שם בדוי) נפצע בתאונת דרכים לפני מספר שנים הוא היה מורדם ומונשם ימים ארוכים.

באותם הימים רצו רעייתו וילדיו ההמומים רק לשבת ליד מיטתו ולהתפלל לשלומו.

אבל במקום זה, בזמן שירון נאבק על חייו הם נאבקו בבירוקרטיה. ירון היה מלבד בעל ואב גם בעלים של חברה גדולה עם עשרות עובדים. וכבעלים יחיד ומנכ"ל החברה - ברגע שחדל לתפקד - הכל שותק. כספים נעצרו, הרשאות נסגרו, בהיעדר כתובת ברורה לקבלת החלטות במקומו - היה כאוס. אז במקום להתחבק ולהתמודד עם שארע להם - נאלצו בני משפחתו להיאבק במשרדי הממשלה, ברשויות, בבנקים. הם נאבקו כדיי להמשיך את העסק ואת החיים. ככל שהימים חלפו, הקושי גדל, נוספו החלטות שצריך היה לקבל בהיבט הטיפולי, ובני המשפחה מצאו את עצמם נלחמים גם מול המערך הבריאותי, בעוד הם יודעים מה היה רוצה ירון לו רק יכול היה לדבר.

ירון לא שרד את התאונה הקשה ונפטר בבית החולים לאחר מספר שבועות. את המאבקים הבירוקרטים ניהלו בני משפחתו חודשים רבים לאחר השבעה והכאב והתסכול שהיה כרוך בכל אלו הפך את אבלם האישי לקשה אף יותר.

זהו לא סיפור נדיר. עשרות ומאות מקרים כאלה מתרחשים בכל רגע נתון. בימים כאלה, שוירוס הקורונה הלא צפוי מביא עוד ועוד אנשים למצבים של "חוסר כשירות", הסיפורים מתרבים... בדיוק לשם כך נברא מסמך שנקרא "יפוי כוח מתמשך" שנולד על מנת למנוע אי ודאות שכזו - ומאפשרת לאדם ליצר בהירות ושליטה בחייו, בנכסיו ובהחלטות החשובות - גם כאשר יכולתו הפיזית או המנטלית אבדה מסיבה כזו או אחרת.

יפוי כוח מתמשך הינו מסמך שעורכים אצל עו"ד שהוסמך לכך - באמצעותו אתם קובעים , לא לפני שתקבלו את הסכמתו/ה - מי יהיה זה שינהל עבורכם ובמקומוכם את עניינינם בכלל הנושאים החשובים: החלטות הנוגעות לרכוש ועסקים, החלטות הנוגעות לבריאות שלכם והחלטות שנוגעות לנושאים אחרים ואישיים שתרצו שימשיכו להתקיים בדיוק כפי שהתקיימו רגע לפני שאיבדתם את היכולת לקיימם בעצמכם! בזכות יפוי הכוח - יהיה מי שיעשה זאת במקומכם , ואת המישהו הזה אתם תבחרו.

האדם בו תבחרו נקרא מיופה הכוח והוא צריך לתת את הסכמתו לכך ולקבל את התפקדי האחראי הזה שמייעדים לו. בפגישה אצל עורך הדין המוסמך ביפוי כוח מתמשך - מתלבטים יחד בכל הפרטים - האם אחד ינהל זאת או אולי שניים, האם יהיה מי שאחראי על נושאים כספיים ואחר על נושאי בריאות וכיוצ"ב. למעשה, המסמך הזה מגשים את הרצון שלכם בצורה המיטבית , הוא נעשה בזמן שהראש מתפקד והוא בא במקום הליכי אפוטרופסות , במקום מעורבות המדינה בקבלת החלטות על העסק שלכם על הבית שלכם ועל חשבון הבנק שלכם במקום ניירת ובירוקרטיה שקיימת כאשר אתם אפוט' וחייבים לדווח על כל פעולה ולקבל אישור על כל דבר. נכון, יפוי כוח מתמשך לא מציל או מאריך חיים, אבל הוא בפירוש מקל את החיים עבורכם ועבור יקירכם והוא בעיקר משאיר את השליטה בידיים שלכם. כן, אפשר וצריך כבר היום לחשוב ולקחת אחריות איך ייראה המחר!


留言


לקראת הליך גירושין?

חשוב לברר את זכויותיכם ולקבל את מה שמגיע לכם

הכותבת היא עו"ד מומחית לענייני משפחה וירושה, אולם האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
bottom of page