top of page

שינוי \ תיקון הסכם גירושין בהסכמה


אם תשאלו אותי, הגעה להסכם גירושין בהסכמה תמיד עדיפה מכל פסק דין.

יש משפט ידוע שאומר שהסכם אליו הגיעו הצדדים יהיו מרוצים ממנו מי יותר מי פחות הינו עדיף על פני פס"ד שיינתן על ידי שופט בית המשפט ולמעשה מוכתב להם בהיעדר יכולתם להגיע להסכמה . צדדים שחתמו על הסכם והגיעו אליו בהסכמה , יעשו הצדדים מאמץ על פי רוב לקיימו שכן התחייבותם נובעת מהסכמה שקיבלו על עצמם בידיעה והבנה ברורה , בהנחה כמובן שהיו מלווים משפטית ולא הורידו נוסח של הסכם מהאינטרנט מבלי לקבל יעוץ והכוונה מקצועית .


על הסכם הגירושין להיות מקיף וממצה את כלל הנושאים הכרוכים בפירוד ופירוק התא המשפחתי, לרבות הסדרת מזונות הקטינים וזמני השהות לפרטי הפרטים וזאת על מנת למזער חיכוכים ואי הבנות בעתיד.

לשם כך, חשוב לקבל ייעוץ וייצוג משפטי מעורכי דין המתמחים בתחום דיני המשפחהוהסכמים בתחום המשפחה בפרט, כולל גירושין.

הסכם גירושין דרוש אישור בית משפט, כאשר ע"פ חוק יחסי ממון, התשל"ג – 1973, הסכם גירושין הכולל בתוכו מרכיב רכושי מחייב את אישורו באמצעות דיון בפני שופט\ת. השופט\ת י\תעבור עם הצדדים על עיקרי ההסכם, י\תוודא ששני הצדדים מבינים על מה חתמו, כמו כן שחתימותיהם נעשו מרצון חופשי ללא כפייה ורק לאחר מכן יאושר ההסכם.


שינוי \ תיקון הסכם גירושין בהסכמה

האם ניתן לשנות \ לתקן את הסכם הגירושין לאחר אישורו?

בתי המשפט למשפחה מעודדים הסכמות, ובתוך כך, כאשר הצדדים מעוניינים לשנות \ להוסיף על הסכם הגירושין כאשר פנייתם נעשית בהסכמה, קרוב לוודאי שבית המשפט ייעתר לבקשתם.

יחד עם זאת, במקרים רבים, מתעוררות בעיות דווקא כאשר רק צד אחד מבקש לתקן \ לשנות את הסכם הגירושין.


שינוי \ תיקון הסכם גירושין שלא בהסכמה

הסכם גירושין הוא מארג של הסכמות, ויתורים והתחייבויות הדדיות השלובות אלו באלו, אשר מטרתו לייצר "סופיות" ו"הסתמכות" כל אחד מבני הזוג.

בתוך כך, בתי המשפט אינם אוהבים להתערב בנוסח הסכמי הגירושין, שינויים ותיקונם, אלא במקרים חריגים. לא כך, כאשר הסכם הגירושין חסר, ומתעוררת מחלוקת שלא מוצאת את פתרונה בגוף הסכם הגירושין.

  • שירן פנתה למשרדי, לאחר שהיא וערן הגרוש שלה הגיעו יחד להסכם גירושין, אך למרבה הצער בהסכם הגירושין לא נכתב מתי יתחלו זמני השהות בזמני חגים וחופשות. שירן מצאה את עצמה בפני שוקת שבורה כאשר היא מבקשת מערן לאסוף את הילדים בזמן חופשה בשעות הבוקר, וערן מצידו טוען שהדבר לא נכתב בהסכם הגירושין ולכן אין בכוונתו להפסיד יום עבודה ולהגיע בבוקר אלא בשעת אחה"צ. שירן אובדת עצות ותוהה האם אפשר לתקן את הסכם הגירושין? ניתן לפנות לבית המשפט ביחס לנושא שאין עליו התייחסות בהסכם הגירושין, למשל ע"פ המקרה של שירן, וזאת ע"מ שביהמ"ש יורה על שעת איסוף הילדים בתקופת החופש והחגים.

  • אורי הגיע למשרדי, לאחר שאירית גרושתו הגישה כנגדו תביעה לפירוק שיתוף במקרקעין זאת לאחר שיש בינהם הסכם גירושין שנחתם בהסכמה. גרושתו של אורי ציינה בכתב התביעה שבזמן המו"מ לא ידעה שלאורי יש דירת מגורים נוספת להשקעה שאותה הסתיר. במסגרת כתב ההגנה הצלחנו להוכיח שאירית ידעה על כלל הרכוש הרשום ע"ש אורי לפני חתימתה על הסכם הגירושין והיא חזרה בה מכתב התביעה.

חשוב לזכור שיש לנהל את הליך המו"מ בתום לב ובשקיפות מלאה, מבלי להחסיר מידע ופרטים אודות רכוש, כספים, הכנסות ועוד...

כדאי לדעת שלצד עקרון הסופיות, נושא מזונות הקטינים וחלוקת זמני השהות ניתנים לשינוי במקרים מסוימים, כאשר אירע שינוי נסיבות מהותי שנוצר לאחר אישור ההסכם. כל מקרה נבחן ע"פ נסיבותיו ולכן כדאי להתייעץ עם עו"ד שחי ונושם את תחום דיני המשפחה.コメント


לקראת הליך גירושין?

חשוב לברר את זכויותיכם ולקבל את מה שמגיע לכם

הכותבת היא עו"ד מומחית לענייני משפחה וירושה, אולם האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
bottom of page