top of page

ניכור הורי

מה זה ניכור הורי?

המושג ניכור הורי ( Parental Alienation) הוא מונח יחסית חדש לתופעה ותיקה וכואבת. לא פעם במסגרת או בעקבות פרידה או גירושים - ילד אחד או יותר מתנכר לאחד מהוריו, כאשר אין צידוק לכך. ניכור הורי מגיע לעיתים למצבי קיצון של נתק מוחלט מהורה אחד (הורה מנוכר), לא פעם, הרקע למצב זה הינו הסתה ושטיפת מוח של ההורה השני (הורה מנכר).

יחד עם זאת, ומנסיון בלא מעט תיקים בתחום הניכור ההורי אשר טופלו ומטופלים במשרדינו - חשוב להדגיש כי לא כל נתק של הורה עם ילדו מקורו בניכור הורי. לא כל סירוב של ילד ללון אצל אביו או אימו משמעו ניכור הורי שמקורו בהסתה של ההורה האחר את הילד/ים.


מה אפשר לעשות?

הדרך לטפל בתופעת הניכור ההורי היא לא פשוטה ועשויה להיתקל בהתנגדות או חוסר שיתוף פעולה של ההורה שאינו מנוכר, לעתים מתוך רצון להנציח את המצב לתועלות של אותו הורה. חשוב בהקשר הזה לנסות ככל האפשר לייצר דיאלוג בין שני ההורים כזה אשר ״עוקף״ או מתקיים במקביל למשקעים הקיימים מתוך ההנחה שצריכה להנחות כל הורה - שטובתו של כל ילד להיות בקשר עם שני הוריו. (למעט במקרים נדירים וקיציוניים).

במקרים שבהם אין היתכנות לדיאלוג כזה, ומגיעים לבתי המשפט - ההמלצה החד משמעות שלנו היא לפעול בדרך אקטיביסטית ולא לשבת על הגדר בכל מקרה שבו יש ניצני ניכור הורי או שהניכור בעיצומו. אם מדובר בתחילתו של ההליך השיפוטי ובהנחה שבימ"ש למשפחה בת"א הוא בימ"ש המוסמך - קיים שופט מוקד שהוא "חדר המיון" של תהליכים אלו . זה יכול לעקור באיבם תהליכים שונים באמצעות החלטות נוקשות וחד משמעיות. אם בימ"ש למשפחה בת"א הוא לא בית המשפט שבו מתנהלים ההליכים שלכם - יש לפעול ללא לאות בהליכים אלו תוך דרישה למנות מומחים המתמחים בתחום שכן למרבית לשכות הרווחה אין לצער כולנו את הכלים המקצועיים ואת כוח האדם המתאים לטפל ולסייע במקרים מסוג זה, שלא נדבר על העומס וההמתנה לקבלת תסקיר.

ההמלצה שלנו אם כן, היא לבקש מינוי של גורם טיפולי /איבחוני מקצועי ופרטי ולא להמתין שהמחלקות לשירותים חברתיים יתנו את המענה המקצועי. כמו במקרי טראומה או מקרים רפואיים קשים, לזמן יש כאן חשיבות מכרעת. מצב של התפתחות ניכור הורי שאינו מנוהל בזמן ובאופן הנכון - ברב המקרים יחריף ויקצין והדרך לתקן ולשנות את המצב בחלוף הזמן הופכת קשה יותר ויותר.

עוד מומלץ לפנות לטיפול רגשי מתאים בין הקטין וההורה המנוכר ולפתור את שורש הבעיה, בפן הרגשי. גם כאן לא מומלץ להישען על השירות המסובסד של שירותי הרווחה אלא לפנות לאיש מקצוע המתמחה בתחום וככל שההורה המנכר ממשיך במשימתו ותהליכי ההסתה נגד ההורה האחר נמשכים , יש לדרוש סנקציות חריפות כלפי אותו הורה כאלו שירתיעו אותו מהמשך ההסתה.

בשורה התחתונה, ניכור הורי הוא מצב קשה, לכל הצדדים יש לציין. אבל הוא לא גזירת גורל ויש מה לעשות. יתרה מזאת - חשוב לעשות. לטובת כל הנוגעים בדבר. אנחנו כאן לשירותכם גם בנושא הזה, נשמח לייעץ מנסיוננו העשיר בתחום המורכב הזה המחייב רגישות ונחישות אולי יותר מכל דבר אחר.Комментарии


לקראת הליך גירושין?

חשוב לברר את זכויותיכם ולקבל את מה שמגיע לכם

הכותבת היא עו"ד מומחית לענייני משפחה וירושה, אולם האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
bottom of page