top of page

הסכם ממון \ הסכם לחיים משותפים – לא מילה גסה


§ הסכם ממון לפני נישואין

§ הסכם ממון לאחר נישואין

§ מה דינו של הסכם ממון שלא נחתם בביהמ"ש?

§ הסכם ממון ידועים בציבור

§ האם ניתן לבטל \ לשנות הסכם ממון?

§ הסכם ממון ביחס לדירת מגוריםאחד הרגעים המרגשים והחשובים בחייכם עומד להגיע, אתם עומדים להינשא לבחיר או לבחירת לבכם. ההכנות בעיצומן, אולם, מוזיקה, אוכל, ירח דבש. הכל צריך להיות מושלם ומדויק, תפור על האירוע שלכם. אבל מה עם אחד הדברים החשובים באמת, הסכם ממון, שייתן לכם שקט נפשי וביטחון בחייכם המשותפים החדשים? אם נודה על האמת, רובנו לא אוהבים להתעסק עם המחשבה מה יקרה אם…


אם כך, מדוע עניין המחשבה על ניסוח הסכם הממון עם בן או בת הזוג כה קשה לחלק מאיתנו? בוודאי לא נעים לנו לחשוב שהיחסים שלנו עלולים להגיע לסיומם יום אחד, ואנו מעדיפים להמשיך לשכנע את עצמנו שלנו זה לא יקרה לעולם. לצערנו, המציאות הפחות משמחת בעולם וגם בישראל, מעידה על עלייה במקרי הגירושין, ולפי נתונים סטטיסטיים אחד מכל שלושה זוגות מתגרש.


כמו כן, רבים מהלקוחות המגיעים אליי לפגישת ייעוץ, מספרים על חשש לא מוצדק להציע לבן\בת הזוג לחתום על הסכם ממון, מתוך פחד שמא החתירה לחתום על הסכם יביא לסכסוך או יגרום אי נעימות – ונוצרה התחושה שהמונח "הסכם ממון" מרתיע כמו מילה גסה.


יחד עם זאת, רובנו כן חוסכים ליום שחור, עושים הכנות מתאימות, אם בקניית נכס או חסכון של סכום כסף, יש שמקבלים מתנות כספיות מהוריהם, או שהוריהם רכשו עבורם דירה להשקעה...ויש צורך להגן על אותם נכסים שצברתם אותם טרם כניסתכם לקשר הזוגי, ותתפלאו לשמוע, זו דווקא דרישה לגיטימית לחלוטין! ישנם בני זוג רבים המגיעים לקשר הנישואין עם עסק \ חברה שפתחו במו ידיהם כאשר הם מבקשים לשמר את זכויותיהם המלאות בעסק.


הסכם ממון עשוי לפתור בקלות יחסית וללא מאבקים משפטיים ארוכים ויקרים את נושא חלוקת רכוש במקרה של סיום היחסים, הוא יכול להיות הוגן ועם ניסוח נכון, הסכם הממון לא ירתיע את בן\בת הזוג. איך לבחור עורך דין עבור הסכם ממון? מה חשוב לדעת בנוגע להסכם ממון? המאמר הבא יעשה לכם סדר.


הסכם ממון לפני נישואין


רוני ואייל עומדים להינשא בשעה טובה. הוריה של רוני רכשו עבורה דירה טרם הנישואין, כיום היא מושכרת ורוני משלמת דמי השכירות המתקבלים את המשכנתא. רוני ואייל מתעדים להיכנס להתגורר בדירה זו לאחר נישואיהם. רוני הגיעה למשרדי בליווי הוריה לפגישת ייעוץ והביעו חשש שמא במצב של פרידה, אייל יזכה במחצית מהזכויות בדירת המגורים על אף שלא תרם ולו שקל אחד לרכישתה.


במדינת ישראל קיים חוק הנקרא: "חוק יחסי ממון" והוא המסדיר את אופן חלוקת הרכוש כברירת מחדל, כאשר בני הזוג בחרו שלא לחתום על הסכם ממון. ע"פ ההסדר, כלל הרכוש אשר צברו בני הזוג במהלך החיים המשותפים, יאוזן בינהם במועד הפירוד.


מה קורה במצב בו בני הזוג מעוניינים להכיל על עצמם הסדר אחר? שונה מזה הקבוע בחוק? חלוקה שונה? למשל במקרה של רוני ואייל אשר מתעתדים להתגורר בדירה שהגיעה איתה רוני אל הנישואין? הפתרון הוא חתימה על הסכם ממון.


הסכם ממון אם כן, הוא חוזה שנערך בין בני זוג והוא מסדיר ביניהם את אופן חלוקת הרכוש והנכסים במקרה שבו חס וחלילה, יחליטו לסיים את הקשר ביניהם ולהתגרש. הסכם כזה נחתם בין בני הזוג כאשר מערכת היחסים ביניהם היא טובה והם יכולים לדון ביניהם באופן פתוח ובאווירה טובה כדי להגיע להחלטות משותפות מתאימות לשניהם.


דרך המלך היא חתימה על הסכם הממון לפני הנישואין.


ע"פ חוק יחסי ממון, הסכם ממון חייב להיות בכתב. ולהיות מאושר ע"י רשות מוסמכת (בית משפט למשפחה \ בית הדין הרבני) ואולם הסכם ממון אשר נחתם לפני הנישואין יכול להיות מאומת ע"י רשם נישואין\ נוטריון.


הסכם ממון לאחר נישואין

הסכם ממון לאחר נישואין הוא הסכם מורכב ומסובך יותר מהסכם ממון לפני נישואין ממספר סיבות. בני הזוג חיים יחד כבר תקופת זמן (קצרה או ארוכה) ולעתים כבר היטשטשה ההפרדה הרכושית והכספים, בהנחה שהם מנהלים משק בית משותף ומגדלים יחד ילדים. סביר להניח שבני הזוג קיבלו במהלך חייהם המשותפים רכוש זה או אחר, השתכרו באופן שווה או שונה וביצעו רכישות משותפות. לכן יהיה מורכב יותר להכריע בסוגיית הרכוש שיהיה שייך לכל אחד מבני הזוג במקרה של פרידה וגירושין אבל כמובן הכול פתיר וישנן דרכים יצירתיות רבות שניתן ליצוק אל תוך הסכם כזה .


לעיתים בני זוג מעוניינים לחתום על הסכם ממון לאחר נישואיהם כיוון שאחד הצדדים עומד לקבל סכום כסף גדול ומשמעותי, או לחלופין נוצר ביניהם סכסוך כלשהו ואחד הצדדים חושש מפרידה עתידית. כך או כך, עליכם לקחת בחשבון כי אתם זקוקים לייעוץ מקצועי ואמין.


חשוב לזכור שהסכם ממון לאחר נישואין, יכול להתאשר רק בפני רשות מוסמכת ביהמ"ש\בית דין רבני.


מה דינו של הסכם ממון, שנחתם לאחר הנישואין אך לא אושר בביהמ"ש?


חנית ואורי נשואים 10 שנים ולהם שני ילדים קטינים. חנית ואורי חתמו על הסכם ממון ולא אישרו אותו בביהמ"ש. בין חגית ואורי מתנהלים הליכים משפטיים ואורי טוען כיום שהסכם הממון עליהם חתמו הצדדים לא תקף שכן הם לא טרחו לאשרו. מה יכריע ביהמ"ש?


אכן ע"פ חוק יחסי ממון, הסכם ממון שלא יאושר ע"י ביהמ"ש (או בית דין רבני) לא תקף. יחד עם זאת, במקרים חריגים, ההסכם החתום יקבל תוקף משפטי מכוח חוק החוזים והוראותיו יחייבו את הצדדים, יש לבדוק כל מקרה ע"פ נסיבותיו ואת התנהגות הצדדים, למשל מקרה בו בני הזוג פעלו ע"פ הסכם הממון לאורך השנים על אף העדר אישורו וראו בו כבעל תוקף מחייב ולכן בנסיבות האלה העלאת טענה לפיה אין תוקף להסכם הממון שלא אושר, זו טענה בחוסר תום לב ובני הזוג מושתקים מלהעלות טענה ביחס לתוקפו.


יש לזכור שמדובר בנטל הוכחה לא פשוט אשר רובץ על בן הזוג אשר מבקש לקיים את הסכם הממון, לכן חשוב לקבל ייעוץ משפטי מעורך דין המתמחה בדיני המשפחה, אשר יספק מעטפת משפטית מלאה, מרגע עריכתו של ההסכם ועד לאישורו בביהמ"ש.


הסכם ממון ידועים בציבור


רונית, גרושה עם שני ילדים בגירים. מנהלת מערכת יחסים עם ראובן, גרוש ללא ילדים. רונית וראובן מבקשים להעלות את מערכת היחסים שלהם שלב נוסף ולעבור להתגורר יחד בדירתה של רונית הרשומה על שמה. רונית מגיעה למשרדי ושואלת האם קיים חשש שמא ראובן ירכוש זכויות בעלות בדירתה עצם המגורים המשותפים? וכיצד היא תוכל להגן על רכושה ולא להפוך בעלים משותפת בעל כורחה עם בן זוגה לפרק ב' בחייה?


בעידן שלנו, ישנם זוגות רבים אשר בוחרים בדרך אלטרנטיבית לנישואין, ובוחרים לחיות יחד כבני זוג ולנהל משק בית משותף ללא נישואין ברבנות או נישואין אזרחיים כך למשל, במקרים רבים כאשר עבור בני הזוג מדובר במערכת יחסים שנייה, פרק ב' ותתפלאו גם פרק ג'.


גם ידועים בציבור, בעיקר כאלה שמערכת היחסים הינה פרק ב', כאשר בני הזוג מביאים עימם למערכת יחסים רכוש ונכסים שצברו במהלך חיים שלמים, הסכם הממון הוא חשוב ומשמעותי על אחת כמה וכמה !

במקרה של רונית, חשוב מאוד לערוך הסכם ממון, שאחרת היא תיחשב כמי ששיתפה בהתנהגותה את בן זוגה לחיים, בדירה אשר בבעלותה.


החוק לא מחייב את הידועים בציבור לאשר הסכם ממון בפני רשות, וניתן לאמת את הסכם הממון בפני נוטריון. משרדנו מעניק שירותי נוטריון גם ביחס לאימות הסכמי ממון.


האם ניתן לשנות \ לבטל הסכם ממון?

ניצה תפסה את אורי בוגד בה. כתנאי לחזרה לשלום בית, דרשה ניצה שיחתמו על הסכם ממון, לפיו הוא מעביר לה את חלקו בדירה. אורי חתם על ההסכם כאשר לא היה מיוצג, תחת לחץ שמא ניצה תפרסם את דבר הבגידה ולכן הוא נענה לדרישותיה הרבות. כעבור חודש ימים ניצה הגישה תביעת גירושין ודרשה להפעיל את הסכם הממון ולהעביר את הדירה על שמה. כעת הוא שואל האם יש אפשרות לבטל את הסכם הממון?


בתי המשפט רואים בהסכם הממון, כהסכם מיוחד ולכן מקפידים הקפדה יתרה בשלב אישור ההסכם, ומוודאים ששני הצדדים מבינים על מה חתמו וכי החתימה בוצעה מתוך רצון חופשי, ללא אונס וכפייה ולכן ביטול הסכם ממון זו משימה לא פשוטה בכלל והנטל הרובץ על כתפי מי שעותר לביטולו הוא נטל כבד.


דוגמאות למקרים בהם ביהמ"ש יבטל הסכם ממון: במצבים בהם אחד הצדדים להסכם פעל בחוסר תו"ל משמעותי, למשל כאשר אחד הצדדים הסתיר עובדות מהותיות מהצד האחר. כמו כן, העילות לביטול הסכם הממון דומות לעילות לביטול הסכם ע"פ חוק החוזים כדוגמת: טעות\הטעיה\לחץ וכפייה\ עושק.


שינוי הסכם ממון ניתן בכל עת, כאשר על השינוי להיעשות בהסכמה ובכתב ויש לאשרו בפני רשות מוסמכת.


הסכם ממון ביחס לדירת מגורים

המקרים הנפוצים בהם מתעורר צורך מובהק לעריכת הסכם ממון, הינם כאשר אחד מבני הזוג מביא עמו לקשר הנישואין דירה, או לחילופין כאשר זוג מתעתד לרכוש דירה, כאשר המקור למימון הרכישה הוא באמצעות כספים שנצברו לפני הנישואין או מתנה מהורים. במקרים אלו מומלץ מאוד לערוך הסכם ממון ע"מ להבטיח שבמידה ובני הזוג ייפרדו, הזכויות בדירה לא יחולקו ע"פ חוק יחסי ממון (ברירת המחדל) שווה בשווה.


אופן ניסוח ההסכם עשוי למזער חיכוכים סביב החתימה על הסכם הממון, למשל ניתן להכליל בהסכם הממון סעיף אשר מקנה לבן\בת הזוג זכויות באופן מדורג ביחס לשנות הנישואין, למשל בכל 10 שנות נישואין יזכה בן הזוג האחר ב 10%מהזכויות בדירה ולא יותר מ 50%.


דוגמאות למקרים בהם הסכם ממון היה פותר בעיות:


רויטל גרושה ואם לשניים, הכירה את דותן וכעבור שלושה חודשי זוגיות הכניסה אותו להתגורר בדירתה. לימים השניים נפרדו ודותן סירב לעזוב את הדירה ואף הגיש תביעה לזכויות בעלות בדירה. רויטל נאלצה להיקלע להליכים משפטיים מיותרים ולתסבוכת אשר הסכם ממון היה פותר.


נירית ואייל זוג צעיר ולהם תינוק. הוריה של נירית הביאו לנירית במתנה 500,000 ש"ח לצורך רכישת דירה. לאייל לא היו חסכונות. נירית ואייל לא חתמו על הסכם ממון.

לימים נירית ואייל נפרדו, ואייל זכה ב 50% מתמורת מכר הדירה. נירית יכולה הייתה להגן על אותם 500,000 ש"ח אותם קיבלה במתנה מהוריה לו הייתה פונה לייעוץ משפטי.


לסיום, הסכם ממון הוא כלי משפטי נהדר לשמירת זכויותיהם של הצדדים כאשר הוא מתייחס הן למצבת הנכסים איתם הגיע כל אחד אל הקשר ומה דינם של נכסים וזכויות אלו במקרה של פרידה והוא גם מתייחס לאופן חלוקת נכסים וכספים שנצברו על ידי כל אחד מהצדדים בתוך תקופת הקשר

מוצע שלא להיחפז ולערוך הסכם מון באופן עצמאי או חובבי כי הסכם זה הינ הסכם לטווח ארוך ועליו לצפות ארועים ותרחישים מסויימים ועל כן חשוב לקבל ייעוץ משפטי מעו"ד בתחום דיני המשפחה בעל ניסיון ומיומנות בתחום הסכמי הממון.


Comments


לקראת הליך גירושין?

חשוב לברר את זכויותיכם ולקבל את מה שמגיע לכם

הכותבת היא עו"ד מומחית לענייני משפחה וירושה, אולם האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
bottom of page