top of page

כל מה שצריך לדעת על פתיחת תיק גירושין חד צדדי


במשך עשורים של ניסיון, למדתי שאחד הדברים הכי מרתיעים אנשים הם "בירוקרטיה". כאשר מדובר בבירוקרטיה מול בית הדין הרבני, הדבר הופך למורכב במיוחד. ריכזתי עבורכם במאמר קצר את מה שבאמת צריך לדעת לפני שנוקטים בהליכי תביעה לגירושין בבית הדין הרבני. בין אם אתם מגישים תביעת גירושין באופן חד צדדי ובין אם אתם מתגרשים בהסכמה, המידע במאמר יסייע לכם והוא כמובן אינו בא במקום יעוץ משפטי :


פתיחת הליך ישוב סכסוך

כיום לא ניתן לפתוח תביעת גירושין מבלי לעבור בשלב מקדים הנקרא "ישוב סכסוך" ולכן בטרם הגשת תביעת הגירושין, עליכם להגיש טופס הנקרא "בקשה לישוב סכסוך". מדובר בטופס פשוט ותשלום אגרה סמלית ע"ס כ – 101 ₪.

על מנת להרחיב את הידע באשר להליך ישוב סכסוך הנכם מוזמנים לקרוא את המאמר בבלוג שלנו: "ישוב סכסוך – כל מה שחשוב לדעת על ישוב סכסוך".

את הבקשה לישוב סכסוך ניתן להגיש הן בבית הדין הרבני והן בבית המשפט לענייני משפחה, לבחירתכם. חשוב לדעת שמרגע הגשת הבקשה לישוב סכסוך חל "עיכוב הליכים" ולא ניתן להגיש שום תביעה גם לא תביעת גירושין, למשך זמן של לכל הפחות 60 יום ממועד הגשת הבקשה לישוב סכסוך.


תביעת גירושין

במדינת ישראל נושא הגירושין והנישואין הינם ע"פ הדת ולכן, בני זוג יהודים מתחתנים ברבנות ומתגרשים בבית הדין הרבני.

כדי לפתוח תיק גירושין יש להגיש תביעת גירושין לבית הדין הרבני ע"פ אזור מגוריכם ולשלם אגרה, בד"כ מדובר באגרה בסכום זעום אך סכומה תלוי במספר המרכיבים שישנם בתוך תביעת הגירושין:

לתביעת הגירושין ניתן לכרוך גם נושאים נוספים הכרוכים בפירוד, כדוגמת חלוקת רכוש, אחריות הורית וזמני שהות, מזונות אישה וילדים וכתובה.

חשוב לדעת שבעוד שנושא גירושין וכתובה הם בסמכות ייחודית בלעדית של בית הדין הרבני, הנושאים האחרים כדוגמת זמני שהות, מזונות ורכוש אינם בסמכות בלעדית של בית הדין אלא בסמכות מקבילה גם לבית משפט לענייני משפחה וניתן לבחור איזו ערכאה תדון ביתר הנושאים, כך שלמעשה יכול להיווצר מצב שבית הדין הרבני ידון בתביעת הגירושין והכתובה ובית משפט למשפחה ידון בכל היתר.

ביחס למזונות קטינים, נכון להיום לבית הדין תהא סמכות לדון במזונות הקטינים רק בהסכמת שני ההורים, ואולם כיום מתנהל בביהמ"ש העליון הליך משפטי שטרם הוכרע, הדן בסמכות בית הדין הרבני לדון במזונות קטינים אשר נכרכו כדין לתביעת הגירושין.

חשוב לדעת שישנם אנשים הסוברים שבית הדין הרבני "טוב" יותר לגברים וההפך, אך בפועל עורכי הדין העוסקים בתחום דיני המשפחה על בסיס קבוע, הם אלו המכירים את פסקי הדין וההרכבים היושבים בבתי הדין הרבניים ומסוגלים לשער היכן יהיה כדאי להגיש כל תביעה ותביעה, בהתאם לנסיבות המקרה של המשפחה.

משרדנו מעניק ללקוחות תכנון אסטרטגיה מקצועי ומוקפד באשר לאופן הגשת התביעות, כבר בשלב פגישת הייעוץ.


טקס הגירושין

לאחר שבית הדין הרבני נתן פסק דין לגירושין, יקבע מועד לסידור הגט. ישנם מקרים בהם סידור הגט ופס"ד לגירושין ייעשו באותו מועד, בפרט כאשר מדובר בגירושין בהסכמה.

כל אחד מבני הזוג יתבקש להביא עד מטעמו, אשר מכיר את בן הזוג האחר והוריו. כל אחד מהעדים יצטרך להשיב על שאלות בסיסיות אשר נועדו לאמת את זהות בני הזוג.

טקס הגירושין מתנהל ע"פ הדת היהודית, בנוכחות שלושה דיינים במסגרתו בני הזוג ימתינו עד לסיום כתיבת קלף הגירושין בהליך מסורתי. קלף הגירושין המהווה גושפנקא סופית לגירושין ביניהם. ע"פ הדת היהודית הבעל נותן את הגט והאישה מקבלת. חשוב לדעת שכתיבת קלף הגירושין עשוי לקחת מספר שעות.

כמו כן, תצרכו לשלם במזכירות בין הדין הרבני אגרה בגין קלף הגירושין וכמו כן, יצלמו אתכם במזכירות, תמונת פספורט לתעודת הגירושין שתקבלו הביתה בהמשך, אז תתכוננו בהתאם.


פתיחת תיק גירושין באופן חד צדדי


הזוגיות מזמן לא כפי שהייתה והבנתם שאין דרך חזרה, אלא ללכת איש אישה לדרכו? חשוב לתכנן את הצעדים מבעוד מועד !


קבלו מספר טיפים להצלחה:

הראשון - קבלו ייעוץ משפטי מעורך/ת דין גירושין מוקדם ככל האפשר, המתמחים בתחום דיני המשפחה על מנת לקבל ידע על הזכויות שלכם בעת הפירוד וכן לתכנן אסטרטגיה מתאימה.

השני - אספו מסמכים חשובים המעידים על נתונים כספיים וכלכליים, כמו למשל נסח "טאבו", תדפיסי חשבונות בנק, תלושי משכורת, דו"חות שנתיים או רבעוניים המעידים על זכויות פנסיוניות, דו"חות כספיים בעניין עסק עצמאי וכל מסמך אחר שיכול לספק מידע כספי.

בפגישת הייעוץ תקבלו הכוונה ל"הכנה" מקדימה לפני פתיחת הליך, באשר לאיסוף ראיות אשר מחזקות את הטענות שלכם: כדוגמת צילום הודעות טקסט, צילום מסך מעמוד הפייסבוק של בן \בת הזוג, הקלטת בן\בת הזוג ובמידת הצורך בשירותי חוקר פרטי.

אילן, בן 35, נשוי ליפית, ולהם פעוט בן 3 בעל צרכים מיוחדים. אילן חשד שאשתו בוגדת בו עם בחור שהכירה במקום עבודתה. בנוסף היא חווה התקפי זעם וצועקת על בנם הפעוט, מדברת אליו לא יפה והכתה אותו מספר פעמים. כבר בפגישת הייעוץ אילן קיבל הדרכה כיצד להקליט את יפית באופן שבו ההקלטה תהיה חוקית וכמו כן, הסתייע באחד מהחוקרים הפרטיים העובדים עם משרדנו. דו"ח החקירה היה מעניין מאוד....


אישור הסכם גירושין בבית הדין הרבני

כאשר בני הזוג מעוניינים להתגרש בהסכמה, וחתמו על הסכם גירושין, ניתן לבקש מבית הדין גם לתת פס"ד לגירושין ולערוך את טקס הגט וגם לאשר את ההסכם. בד"כ הליך של אישור הסכם גירושין וגט הוא הליך מהיר וקצר ועל פי רוב ניתן לסיימו ביום אחד .

Comentarios


לקראת הליך גירושין?

חשוב לברר את זכויותיכם ולקבל את מה שמגיע לכם

הכותבת היא עו"ד מומחית לענייני משפחה וירושה, אולם האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
bottom of page